Historický rodinný hotel
v malebné oblasti Broumovska

Rezervovat

Soví hory - Podzemní komplex Osówka

Auto: cesta z Broumova (40 km) od našeho hotelu nám bude trvat přibližně hodinu. Cesta je nenáročná terénem i orientací. Po překročení hraničního přechodu Starostín budeme pokračovat přes Mieroszóv, Unisław Śląski až do vesnice Głuszyca. Zde odbočíme na úzkou silničku, která po několikaminutovém strmém stoupání končí na parkovišti před podzemním komplexem Osówka.

Soví hory, polsky Góry Sowie, s parkem "Park Krajobrazowy Gór Sowich" vyhlášeným roku 1991 nepředstavují jen tradiční cíle pěších výletníků. Kromě běžných turistických lákadel, mezi kterými můžeme zmínit rozhledny na nejvyšší hoře Sovích hor Velká Sova, polsky Wielka Sowa ve výšce 1015 m a na hoře Kalenica, ze kterých je nádherný kruhový výhled do dalekého okolí (od Krkonoš do Slezska a polského vnitrozemí), přitahují Soví hory rozsáhlým podzemním komplexem z období 2. světové války. Význam dodnes není přesně známý, mezi možné patří stavba Hitlerova hlavního stanu nebo továrny na tajné zbraně. Výstavba podzemního komplexu začala v létě roku 1943 pod vedením skupiny dřívě budující Atlantický val. Pro otrockou práci nacisté zneužívali vězně nedalekého koncentračního tábora Gross-Rossen. Přestože komplex byl již téměř dokončen (včetně elektroinstalací ad.), nikdy nebyl využíván. Některé části podzemního komplexu Osówka jsou zpřístupněné - včetně částečně zaplavených chodeb.
 Z okolí stojí za zmínku hrad Grodno, významné poutní místo s bazilikou ve Vambeřicích, klášterní komplex Krzezsow a zámek Ksiaz. Více informací najdete : www.osowka.cz

Soví hory kromě pěší turistiky vybízí k návštěvě některých sjezdových tratích ve svazích Velké Sovy a průsmyků Sokol a Jugowska.

Napište si o volný termín ubytování

Informace o ochraně osobních údajů

Zpráva bude odeslána na náš e-mail, odpovíme Vám nejpozději do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.